Idag är det ett år sedan som alla lådor och möbler fick flytta in i huset på backen tillsammans med oss! Tänk vad det går fort!
De första nätterna var som att bo på hotell, allt var oanvänt och nytt. Vi sov inte särskillt bra för det var ovanligt tyst, annat ljus och sedan hade vi fått det där svepande ljuset i sovrummet. Ja fyren på andra halvön är så stark att det ljuser upp ett nattsvart sovrum. Såklart enkelt att lösa med rullgardiner! Men i alla nya intryck så levde vi i ett lyckrus och med en känsla som var svår att sätta ord på! Lycka! Äntligen hade vi nått vårt mål!
Nu ett år senare så är det ganska bekymmersfritt liv i vårt nya hus. Vi kan känna oss sugna på att börja med vår och alla trädgårdsprojekt som väntar, även om här finns vissa korregeringar som ska lösas på huset under våren, men det kan vi ta en annan dag!
Må väl!
Tror mig känna igen en viss lampa… 😉
Kram
Javisst! Till och med Lenas skärmar sitter kvar 🙂